Zurück

Muzeum bez Granic

Muzeum bez Granic

witraż w Kościele Mariackim

Dla wszystkich seniorów pełnych twórczej pasji, pragnących pogłębić wiedzę na temat historii i kultury Krakowa, Muzeum Krakowa proponuje oglądania miasta „od środka” w ramach programu Muzeomanii. Chcemy zajrzeć do wnętrz miejskich, z którymi być może nie mamy do czynienia na co dzień, a które silnie wpisują się w tkankę Krakowa. Poznamy różnorodne przestrzenie, które pokażą nam miasto w rozmaitych jego aspektach: tych przyrodniczych, duchowych, a także kulturalnych i artystycznych. Odwiedzimy ogród klasztorny jako przykład wnętrza otwartego, ale jednak zakrytego przed oczami postronnych. Zajrzymy do galerii prac artysty ściśle związanego z Krakowem. Chcąc zaspokoić ciekawość przekonamy się, jak wygląda świat po drugiej stronie teatralnej kurtyny. Odwiedzimy też wnętrza najbardziej luksusowego krakowskiego hotelu, a także zakrystię jednego z najpiękniejszych kościołów Krakowa. Muzeum bez granic pozwoli nam przekonać się, jak bardzo niesamowite jest wnętrze Krakowa.

 

Spacery miejskie odbywają się w soboty o godz. 12.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl

16 listopada

Grand Hotel

Historia krakowskiego Grand Hotelu rozpoczyna się w roku 1887. Wtedy to właśnie, jak pisała prasa, dokonano otwarcia „największego, najbardziej nowoczesnego i luksusowego hotelu w mieście”. Wkrótce powstało przedsiębiorstwo hotelowe o światowej randze! Hotel rozbłysnął światłem elektrycznym, pokoje wyposażono w łazienki z bieżącą wodą, powstała legendarna, nakryta szklanym dachem restauracja od belgijskich luster nazwana Salą Lustrzaną. Z tego okresu pochodzi również zachowana do dziś główna brama od ulicy Sławkowskiej, nakryta przepiękną secesyjną markizą oraz witraże zdobiące korytarze i restaurację. Świetności i sławy temu miejscu dodatkowo przysporzyli wyjątkowi goście, których długą i imponującą listę otwierają amatorzy hotelowej kawy – Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad czy Jan Kiepura. W kolejnych latach miejsce to stało się punktem spotkań świata arystokracji, finansjery, elit politycznych, wybitnych osobistości ze sfer artystycznych i naukowych. Uczestnicy spaceru wraz z przewodniczką zwiedzą hotelowe wnętrza: hall, restaurację, kawiarnię, a także apartamenty i sale bankietowe. Będzie to z całą pewnością niezapomniana podróż w czasie i prawdziwa uczta dla zmysłów.

Marta Kostyk-Konik

Miejsce zbiórki: ul. Sławkowska 5/7

 

1 grudnia (uwaga – niedziela!)

Narodowy Stary Teatr

Budynek na rogu placu Szczepańskiego i ulicy Jagiellońskiej od 220 lat mieści w sobie teatralną scenę. Powstała ona z połączenia dwóch kamienic, a przystosowanie ich wnętrz na potrzeby teatru było niemałym wyzwaniem. Budynek na przestrzeni wieków przechodził kilka modernizacji – dotyczyły one zarówno zewnętrznej fasady, jak i samej sceny oraz przestrzeni zakulisowych. Podczas wędrówki po zakamarkach Narodowego Starego Teatru poznamy jego historię i zobaczymy nie tylko scenę, ale również kulisy – garderoby, magazyny kostiumów, butów, kabiny techników i wiele innych miejsc. Zwiedzając kolejne pomieszczenia będziemy odkrywać, jak w ciągu wieków zmieniło się wnętrze teatru i samo funkcjonowanie sceny.

Ewelina Radecka

Miejsce zbiórki: ul. Jagiellońska 5 

 

11 stycznia

Bazylika Mariacka 

Miejska fara skrywa w swoim wnętrzu wiele tajemnic. Część z nich zostanie odkryta przed uczestnikami spaceru, którzy odwiedzą kilka niedostępnych na co dzień miejsc bazyliki: zakrystię, kaplicę rodziny Kauffmannów i mariacką dzwonnicę. Oprócz możliwości kontemplacji w przestronnej zakrystii z bogato polichromowanym sklepienia czy szafami z końca XVI wieku, w które niegdyś wprawione były znane na całym świecie obrazy wczesnorenesansowego mistrza Hansa z Kulmbachu, zobaczyć będzie można wyjątkowej klasy obiekty ze skarbca – ornat i dwa kielichy. Następnie otwarta zostanie Kaplica Nawrócenia św. Pawła, ufundowana w 1577 roku przez rajcę krakowskiego Pawła Kauffmanna. Mieści się ona na drugiej kondygnacji południowej wieży kościoła. Na koniec uczestnicy spotkania wspinając się na nieudostępnianą zazwyczaj dla zwiedzających mariacką dzwonnicę zobaczyć będą mogli unikatowe na skalę światową cztery dzwony: Półzygmunt, Tenebrat, Misjonał i najstarszy, tzw. Campana Antiqua.

dr Aleksandra Hola, Katarzyna Pakuła-Major 

Miejsce zbiórki: pl. Mariacki przy fontannie

Spielen Spielen