Back

Zapraszamy do Miechowa!

Zapraszamy do Miechowa!

Wśród malowniczych wzgórz i pagórków Wyżyny Miechowskiej, w północnej części województwa małopolskiego leży Miechów- jedno z najstarszych miast Polski. Urok miasta wynika niewątpliwie z piękna krajobrazu naturalnego, bogatej historii i tradycji ziemi Miechowskiej.

Założenie urbanistyczne Miechowa pochodzi z okresu średniowiecza, kiedy to w 1290 r. wytyczono czworokątny Rynek nieopodal kościoła. Tak jest i teraz – główny plac miasta przylega do znajdującego się w jego północno- zachodnim narożniku zespołu poklasztornego. Osadzeni tu w 1163 r. zakonnicy, Stróże Świętego Grobu Jerozolimskiego prowadzili swą duszpasterską działalność aż do kasaty zakonu w 1819 r. Pozostały po nich cenne zabytki sztuki sakralnej o wielkiej wartości kulturowej. Zespół poklasztorny bożogrobców wraz z Bazyliką Grobu Bożego jest niewątpliwie wizytówką miasta . Charakterystycznym elementem bazyliki jest wieża, na której szczycie znajduje się hełm w kształcie kuli, zwieńczony figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Miechów nie bez powodu nazywane jest „polską Jerozolimą”. Grób Boży w kaplicy na krużgankach nawiązuje do wymiarów i wyglądu relikwii jaką była autentyczna komora grobowa, w której pochowany był Chrystus.

Tego wyjątkowego miejsca nie byłoby gdyby nie książę Jaksa herbu Gryf, który – w XII wieku z wyprawy do Jerozolimy wrócił nie tylko z zakonnikami- bożogrobcami, ale także z workami ziemi zebranej spod Grobu Chrystusa. W miejscu, w którym została rozsypana powstał kościół i klasztor w Miechowie. Bożogrobcy zapoczątkowali zwyczaj urządzania  w kościołach Grobu Pańskiego w Wielki Piątek. Obecnie, w budynku dawnego klasztoru bożogrobców w Miechowie, swoją siedzibę ma Polskie Zwierzchnictwo Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Co dwa lata w Miechowie organizowane są Miechowskie Dni Jerozolimy.

W dawnej siedzibie generałów Zakonu funkcjonuje Muzeum Ziemi Miechowskiej. Turyści i pielgrzymi powinni odwiedzić  także Galerię Sztuki „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego oraz Dworek „Zacisze” znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.  

Bardzo dobrą ofertą rekreacyjno-kulturalną może się pochwalić Centrum Kultury i Sportu. Pod jego szyldem funkcjonują: kryta pływalnia z Grotą Solną, zapleczem spa, sauną, kręgielnią, grotą solną, salą do squasha, a także Dom Kultury z Cyfrowym Kinem „Gryf” i Punkt Informacji Turystycznej działający w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Efektem prężnej pracy CKiS w Miechowie są m.in. coroczne Dni Miechowa, Dożynki, czy Święto Storczyka.

Multimedia

Play Play