Back

Taternictwo

Taternictwo

Tatry
Wspinaczkę wysokogórską można uprawiać w Tatrach Wysokich. Góry objęte są ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednak w trzech dolinach skalne ściany udostępniono taternikom. Wyznaczonych przejść są dziesiątki, można wybierać spośród wielu wariantów o różnej skali trudności.
Najsławniejsze tatrzańskie urwiska to ściany: 
– Zamarłej Turni w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, 
– turnie Mnicha i Zadniego Mnicha ponad Morskim Okiem, 
– Kazalnicy nad Czarnym Stawem pod Rysami. 
Wiele sławnych dróg znajdziemy też na Kościelcu, Niżnych Rysach i w masywie Granatów. Poza tym wspinać się wolno na wszystkich pozostałych ścianach Doliny Gąsienicowej od Świnicy aż po Żółtą Turnię oraz na bocznej Grani Kościelców, do przełęczy Karb. 

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich poza Zamarłą Turnią dla wspinaczki otwarto ściany od Świnicy po Małą Buczynową Przełączkę, a w okolicy Morskiego Oka – granie i skały od Przełęczy Białczańskiej przez Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Cubrynę po Przełęcz Wrota Chałubińskiego i boczną grań Mnicha. 

W Tatrach Zachodnich do wspinania udostępniono tylko dwie skałki wapienne: zachodnią ścianę bramy u wylotu Doliny Lejowej i skałkę w żlebie Jaroniec. Wyruszając na wspinaczkę, należy wpisać się do Księgi Wyjść Taternickich. Księgi są wyłożone w schroniskach nad Morskim Okiem, w dolinie Pięciu Stawów Polskich i na Hali Gąsienicowej, w bazie Polskiego Związku Alpinistycznego na Hali Gąsienicowej i w górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu. 

W ścianie nie wolno biwakować, chyba że zmusi nas do tego sytuacja, ani likwidować lub montować stałych punktów asekuracyjnych bez zezwolenia dyrekcji parku (więcej na www.tpn.pl).
 
Play Play